blizzard foto fat bike 2014

Nie jest to zapowiedź prognozy pogody na nadchodzącą zimę, lecz oficjalna informacja firmy Rocky Mountain o pierwszym fatbiku pochodzącym z tej kanadyjskiej manufaktury.

Firma uchyliła rąbka tajemnicy i na swojej stronie internetowej opublikowała informacje na temat swojego zimowego wszędołaza o nazwie Blizzard, którego premiery możemy spodziewać się jesienią tego roku. Cel jaki przyświecał konstruktorom był prosty - stworzyć prawdziwy rower górski na wielkich kołach, dla którego przeszkody nie stanowiłyby śnieżne zaspy, piaszczyste wydmy lub jakiekolwiek inne przeszkody, napotkane na naszej drodze. Sercem Blizzarda jest jego rama wykonana aluminium 6061 SL Series, przy projektowaniu której wykorzystano technologię FORM TUBE stosowaną również w wyścigowych sztywniakach linii Vertex.

Rocky Mountain Blizzard
fat bike blizzard

Geometrycznie Blizzard prezentuje się następująco.

geo roweru

Kąt główki jest stosunkowo ostry i wynosi 68,5 stopnia, długość tylnego trójkąta to 55mm, co stanowi średnią wartość spotykaną w konstrukcjach typu fat bike. Takie wartości zapewniają nam spokój i pewność prowadzenia roweru zwłaszcza na stromych zjazdach. Rama roweru posiada bezpośrednie mocowanie przedniej przerzutki, wewnętrzne prowadzenie linek oraz spokojnie pomieści gumę 4.7" do max 5", jeśli komuś mało. Firmowo Blizzard został wyposażony w opony Vee Rubber Bulldozer 26"x 4,7", przy takich rozmiarach żadne zaspy śnieżne nas nie zatrzymają. Koła zbudowane zostały w oparciu o ważące 830g obręcze Sunringle Mulefut 80SL. Tylna oś jest w standardzie 12x197mm, a przednia 15x150mm. Za napęd odpowiedzialny jest mix komponentów Race Face korby Bash 24T 1x10spd oraz Shimano przerzutki XT Shadow Plus 10spd i kasety HG50 11 - 36T. Blizzard buja się dzięki popularnemu w tym segmencie rowerów amortyzatorowi RockShox Bluto o skoku 100mm przygotowanemu pod sztywną oś 15x150mm.

blizzard snieg fatbike

Blizzard został stworzony nie tylko z myślą o ściganiu się po bezdrożach, ale również jako kompan wypraw rowerowych. Do ramy możemy założyć specjalną torbę bagażową, którą mocujemy pod górną rurą przy pomocy śrub.

torba blizzard

Na uwagę zasługuje również malowanie ramy. W okolicach główki na ciemnym tle widoczne są maski rytualne, jest to hołd złożony plemionom indiańskim - rdzennym mieszkańcom Kolumbii Brytyjskiej.   

 Cena roweru                       $ 2,699.99 USD

 Rama/amortyzator/piasty $ 1,399.99 USD

 Torba                                   $149.99 USD

Tadeusz Pietrzak

 

Tagi Fatbike fat bike Blizzard Rocky Mountain rowery fat - bike