big foot

Oto ostateczny dowód! To nieostre zdjęcie przedstawia wielką stopę w jej naturalnym środowisku, jakim jest pierwotny las w Kolumbii Brytyjskiej.

Bigfoot oczywiście nie jest wytworem matki natury, lecz kanadyjskiego producenta rowerów Norco, która w nie skażonych cywilizacją lasach Kanady, testuje swoje nowe rowery. Firma znana jest głównie na zachodzie za sprawą swoich wysoko cenionych maszyn All Mountain/Enduro. W roku 2014 Norco postanowiła dołączyć do coraz bardziej licznego grona producentów rowerów typu fatbike.

NORCO BIGFOOT

norco big fatbike

Szkielet wielkiej stopy oparty jest na hydroformowanej ramie aluminiowej 6061, Górna rura głównego trójkąta mocno opada ku dołowi i posiada charakterystyczny łącznik z rurą podsiodłową, dzięki czemu uzyskano b. niski przekrok, a jednocześnie zachowano wysoką sztywność konstrukcji. Długość tylnego trójkąta wynosi 450 mm, co stanowi przyzwoity wynik jak na konstrukcję fatbika. Kilka cennych milimetrów zaoszczędzono skracając górne widełki tylnego trójkąta, łącząc je z dolnymi widełkami za pomocą haków tylnego koła. 

norco big1

                                                                      Geometrycznie Bigfoot prezentuje się następująco

 

 geo fatbike norco

 

geo norco

Wielka stopa bardzo sprawnie porusza się po bezdrożach kanadyjskich lasów dzięki napędowi pochodzącemu od firmy Shimano, w skład którego wchodzą: przerzutka przód Shimano SLX, tył Shimano Deore SGS 9, kaseta Shimano CS-HG 61 9 speed cassette (12-36T), manetki przód/tył Shimano Alivio SL-M430. Na śliskich ścieżkach lasów deszczowych Bigfoot utrzymuje równowagę dzięki oponom Vee Rubber Vee Mission 26 x 4.0", w które obuto obręcze Weinmann DHL 80mm. Komponentem odpowiedzialnym za szybkie zatrzymywanie się i ukrywanie przed ludzkim wzrokiem w leśnej gęstwinie są hydrauliczne hamulce Avid Elixer 3 z tarczami 160mm. Jak twierdzą naoczni świadkowie, w naturze Bigfoot występuje w czterech rozmiarach 15",17",19",21" i kosztuje 1545$.

Tadeusz Pietrzak

 

Tagi: rower rowery fatbike fatbike 2014 nowy fatbike fat bike