Dartmoor rim aircraft Plus

Producenci nareszcie przejrzeli na oczy i z werwą starają się nadrobić zaległości w temacie szerokich obręczy i równie szerokich opon. Do "elitarnego" grona dołączył rodzimy Dartmoor.

Michał Śmieszek

W sumie to aż dziw bierze, że tyle trzeba było czekać na jakieś "normalne" obręcze w naprawdę słusznej szerokości. To żart oczywiście, bowiem Dartmoor konsekwentnie poszerza katalog komponentów do agresywnego MTB oferując co raz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne na miarę czasów i panującej mody.

Od paru sezonów miłośnicy 29erów oraz 27.5 (w tym również autor) cieszą się choćby z tanich i bardzo przyzwoitych rafek Dartmoor Rocket oraz ich następnych wcieleń. Teraz do tej plejady kolorowych gwiazd dołącza tytułowy "Myśliwiec" - Dartmoor Aircraft 29+/27.5+.

Nowa obręcz jest już dostępna w magazynach firmy Velo, co prawda tylko w jedynie słusznym czarnym kolorze, ale za to parametry z pewnością wynagrodzą przyszłym właścicielom brak wersji multi-kolor, z których słynie polska marka.

"Jaki kuń jest, każdy widzi" - szeroki! Dartmoor Aircraft obsługuje domyślnie opony w standardzie 29+ oraz 27.5+ dzięki zewnętrznej szerokości 50mm i 45 milimetrom wewnątrz. Nie są to przypadkowe wartości, lecz typowe - najbardziej optymalne dla poprawnego ułożenia szerokich opon 29x3.0" lub 27.5x3.0. Wysokość rafki to skromne 17mm - więcej nie potrzeba. Równie atrakcyjna jest waga - 748g (29"+), 698g (27,5”+). Ultralekkiego ścigacza XC nie zbudujecie, ale tu chodzi o ultra zabawę na szlaku oraz poza nim, gdzie masa rotująca jest chmm....gdzieś tam...daleko. 

Dartmoor Aircraft Plus

Velo (tudzież Dartmoor) nie chwali się tym na swojej stronie, ale Dartmoor Aircraft, podobnie jak starsi bracia nie ma problemów z konwersją do bezdętki dzięki zastosowaniu odpowiedniego profilu rantu oraz dna obręczy.

Dla osób niecierpliwych ważna informacja - Dartmoor Aircraft występuje także jako gotowy "wheelset". Na razie jedynie w opcji 27.5+ oraz na piastach Boost 110/148. Szczegóły znajdziecie na stronie producenta

wheelsets Revolt Sniper Shield Aircraft

A na sam koniec tego, bądź co bądź niezbyt już gorącego niusa - miła informacja dla portfela. Dartmoor Rocket zakupicie w cenie zaledwie 129PLN. Zbudowanie niezbyt drogiego plusiaka przestaje być ekonomicznym wyzwaniem, jak jeszcze sezon, dwa wstecz. Tak trzymać!

P.S Drogie Velo, z utęsknieniem czekamy na obręcze 60mm lub drążone "pięćdziesiątki", w różnych kolorach. Z jeszcze większą tęsknotą wypatrujemy prawdziwie tłustych rafek do naszych fatbajków....