rekawiczki v8

V8 equipment to młoda, francuska firma założona przez byłego wojskowego zajmująca się produkcją toreb, plecaków i odzieży o przeznaczeniu rowerowo–turystycznym. Czy jej produkty są w stanie konkurować ze znanymi na rynku rowerowym markami? Przez okrągły rok dane mi było testować rękawiczki o jakże enigmatycznej nazwie DZP.

Tadeusz Pietrzak

rekawiczki dzp

DZP to anatomicznie ukształtowane rękawiczki z długimi palcami. Ich wierzchnia część wykonana została z elastycznego, oddychającego materiału o strukturze nylonowej siatki. Spód w całości uszyty jest z syntetycznej skóry, dodatkowo na palcach pokrytej silikonowym nadrukiem antypoślizgowym, poprawiającym kontrolę nad klamkami hamulca i manetkami. Do produkcji użyto terylenu, bardzo mocnego włókna poliestrowego, produkowanego w Wielkiej Brytanii. Sam kciuk został obszyty materiałem przypominającym mikrowłókno. Ponadto, dla poprawy wentylacji dłoni oraz odprowadzania wilgoci, materiał na spodzie jest perforowany od nadgarstka aż po same palce. Pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem wszyto natomiast wzmocnienie zabezpieczające rękawiczki przed wytarciem materiału w przypadku posługiwania się gripami.

dzp

v8 rekawiczki

rekawiczki test

Wszystkie elementy zszyte zostały ze sobą bardzo starannie i dokładnie, bez żadnych pofalowanych ściegów czy innych krawieckich niedoróbek. Rękawiczki DZP nie posiadają zapięcia na rzep, lecz przylegają do nadgarstka dzięki elastycznej czarnej lamówce ściągającej. Od strony nadgarstka testowane V8 posiadają wszyty gumowany języczek, który ułatwia ich naciąganie na dłoń. Dostępne są tylko dwie wersje kolorystyczne: zielone i niebieskie, w czterech rozmiarach: S 20,5cm M 21,1cm L 21,7 XL 22,3cm. Realna waga rękawiczek w rozmiarze L wynosi zaledwie 35g. Niewątpliwie są to najlżejsze rękawiczki rowerowe jakie dotychczas testowałem. Według producenta model ten mogą użytkować kolarze górscy oraz miłośnicy szosy.

test dzp v8

v8 dzp

Ja do testu wybrałem model w rozmiarze L i kolorze jasno zielonym. Rękawiczki zakładamy ciągnąc za gumowany języczek wszyty w elastyczną lamówkę. Rozwiązanie to jest ze wszech miar wygodne, zwłaszcza gdy mamy spocone dłonie. Po nałożeniu materiał przylega na tyle dobrze do dłoni, że V8 DZP stają się jej "naturalnym wykończeniem": nie marszczą się, nie uwierają, zachowane są proporcje obwodu dłoni i długości palców. Tu objawia się także pewna wada - coś co dobrze przylega - z reguły ciężej jest zdjąć, a zwłaszcza ze spoconych dłoni. Coś za coś. Pierwsze, co czuję jadąc, to doskonała wentylacja wynikająca z zastosowanego cienkiego nylonu oraz perforowanej strukturze spodniej części. Materiałowo konstrukcja rękawic jest wyraźnie obliczona na "upalne dni". W temperaturze powyżej 20C dłonie znajdują się w idealnym komforcie termicznym. Tu bardzo przydają się wspomniane otworki wentylacyjne, które doskonale wspomagają cyrkulację powietrza. Pomimo że producent oficjalnie nie wyposażył końcówek palców w materiał przewodzący to stosunkowo bezproblemowo możemy korzystać ze smartfonu podczas jazdy.

test v8

dzp rekawiczki

Chwyt jest pewny, ale w moim odczuciu przy braku wzmocnień i wstawek absorbujących wstrząsy, grip kierownicy powinien mieć nieco większą średnicę, powyżej 32mm. Polecam zestawienie tych rękawiczek z silikonowymi chwytami, gdyż ich wewnętrzna część wręcz klei się do takich właśnie gripów. Daje nam to większy komfort zwłaszcza przy jeździe długodystansowej. Syntetyczny terylen nie gromadzi dużo wody dzięki czemu kontrola klamki hamulcowej oraz manetki przerzutki nawet podczas deszczu pozostaje na dobrym poziomie. Rękawiczki DZP używam już od około roku i jak na razie jedynym widocznym symptomem zużycia jest lekkie ścieranie się silikonowych napisów antypoślizgowych, zwłaszcza w miejscach gdzie palce dotykają manetek i klamek hamulca.V8 DZP były wielokrotnie prane w pralce, mimo to nie zauważyłem większych oznak zużycia, trzymają kształt, nie farbują, a nitka się nie odpruwa. Jedynie w kilku miejscach, po wewnętrznej stronie, znaleźć można kilka miejsc, gdzie syntetyczna skóra uległa lekkiemu zmechaceniu. V8 to ultralekkie rękawiczki przeznaczone do wyczynowego XC, której głównymi atutami są doskonała przyczepność, pewny chwyt i wysoki komfort termiczny w upalne dni. Dystrybutorem marki V8 equipment jest firma 7ANNA.