s3

Każdy pasjonat kolarstwa stara się utrzymać swój rower w dobrej kondycji i zazwyczaj ten odwdzięcza się bezawaryjnością. Jednak nigdy nie wiadomo co nas spotka na trasie i wtedy warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia, a najlepiej tzw. Multitool. 

Maciej Paterak

 s2

Używałem już wielu tego typu narzędzi i nie wyobrażam sobie jechać w długą trasę bez takiego na wyposażeniu. Teraz dzięki firmie Bikeman mam okazję testować Mulitool Topeak Hexus X.

Cechy produktu.

Funkcje: 21

Narzędzia: Imbusy - 2 / 2.5 / 3 / 4 (2 szt) / 5 / 6 / 8 mm, TorxR - T15 / T25 / T30, śrubokręt krzyżakowy, klucze do szprych 14G / 15G, drut stalowy do łańcucha “trzecia ręka”, 2 łyżki do opon, Presta Core i imadełko CrMo.

Materiał: Stal chromowo-wanadowa.

Dodatki: Wypust do luzowania ciasnych ogniw, przycisk zwalniający powietrze, narzędzie do kontrowania i łamacz pinów.

Rozmiar: 9 x 4 x 2.7 cm.

Waga: 170 g

s1

Zima to dobry moment na majsterkowanie przy rowerze, choć ja należę do tych bikerów, co jeżdżą całorocznie. Nie zmienia to faktu, że do ultramaratonów trzeba się  przygotować właśnie teraz, więc mogłem się "poznęcać" nad otrzymanym Moltitoolem.

Na początek imbusy, torksy i śrubokręt, czyli najczęściej używane narzędzia przy drobnych regulacjach i podstawowym serwisie. Ponieważ całość jest solidnie wykonana i odpowiednio sztywna, nie miałem problemu z odkręcaniem nawet nieco zapieczonych śrub. Jakość wykonania widać też po wielokrotnym użyciu - nie ma praktycznie żadnych śladów, nie tylko na narzędziu, ale też na główkach śrub. Nic nie objeżdża, spasowanie poszczególnych rozmiarów kluczy dokładne. Tutaj dodam, że część imbusów mamy jako nakładki, dzięki czemu oszczędza się miejsce, obniża wagę oraz gabaryty produktu. Dobry pomysł! A skoro wspomniałem o gabarytach - narzędzie bez problemu zmieścimy praktycznie w każdej nawet najmniejszej kieszonce koszulki, czy torebeczce pod siodełkiem.

Multitool Topeak test, Topeak Hexus X  opinia, narzędzia rowerowe Topeak, narzędzia rowerowe na ultramaraton, jaki multitool kupić?, jaki multitool na ultramaraton?

 

s7

Ciekawym rozwiązaniem jest Skuwka do łańcucha - aby uzyskać odpowiednią siłę nacisku, zdejmujemy boczną osłonę "scyzoryka", która posłuży jako dźwignia. Drugą jest całe narzędzie. Do tego mamy drucik nazywany "trzecia ręką", który pomaga przy rozpinaniu i spinaniu łańcucha. Świetnie się to sprawdza! Dodam, że w poprzednio używanym narzędziu tego typu miałem Skuwkę, ale ze względu na brak odpowiednio długiej dźwigni, była praktycznie bezużyteczna.

topeak 12

Boczki narzędzia to kolejny dobrze przemyślany element, spełniający kilka funkcji. O jednej już wspomniałem, czyli dźwignia do Skuwki. Oprócz tego mamy tu klucze do szprych oraz do zaworku Presta. Oba boczki to też łyżki do opon.

s5

Poniżej filmik instruktażowy pokazujący wszystkie poszczególne narzędzia i funkcje oraz jak ich używać:

 Podsumowując - Topeak Hexus X to niewielkie, dość lekkie, dobrze wykonane i mające wszystkie najpotrzebniejsze funkcje narzędzie multitool. Dla mnie jako ultrasa zupełnie wystarczające i kompletne.

 

bikeman max