nano torque test

Kiedyś znajomy mechanik rowerowy powiedział mi, że do ram rowerowych oraz komponentów wykonanych z karbonu bez klucza dynamometrycznego lepiej nie podchodzić. Sporo w tym stwierdzeniu jest prawdy. Kupujemy drogie „karbonowe rowery”, a niekiedy w trakcie prostego serwisu wystarczy ciut za mocno dokręcić śrubkę i usłyszymy cichy, złowieszczy trzask pękającego kompozytu. Całe szczęście pękniętą ramę można naprawić ale koszt takiej naprawy jest wysoki. Może warto jest więc zainwestować te kilkadziesiąt złotych w klucz dynamometryczny np. Topeak Nano Torqbar.

Tadeusz Pietrzak

torque nano test team 29er

Ja wybrałem  Topeak Nano TorqBar, który z łatwością  mieści się w kieszeni lub torbie podsiodłowej i zajmuje tyle miejsca co multitool czy nabój CO2.

Zaawansowane technologicznie ramy i komponenty z włókna węglowego wymagają dokładnego ustawienia momentu obrotowego dla bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania. Oczywiście większość regulacji dokonujemy w domu lub serwisie rowerowym, ale zdarzyć się może, że będąc w terenie musimy dokonać niezbędnych korekt np. ustawienia wysokości sztycy lub wspornika kierownicy. Warsztatowe klucze  dynamometryczne są duże i ciężkie, a tym samym mało praktyczne w zastosowaniach terenowych. Zamiast dokręcać coś „na wyczucie” mądrzej jest zaopatrzyć się w podręczny klucz  dynamometryczny. Ja wybrałem  Topeak Nano TorqBar, który z łatwością  mieści się w kieszeni lub torbie podsiodłowej i zajmuje tyle miejsca co multitool czy nabój CO2.

nano

29er nano test

Magnesy utrzymują bity na miejscu i w razie potrzeby mamy do nich łatwy dostęp.

Mini klucz dynamometryczny Nano TorqBar składa się z głowicy  TorqBit, która posiada ustawioną, stałą wartość limitu momentu obrotowego, obudowy wykonanej z aluminium i wewnętrznej wkładki polimerowej. TorqBit jest dostępny w trzech wstępnie ustawionych wartościach: 4 Nm, 5Nm i 6 Nm. Ja wybrałem opcję z głowicą 5Nm, bo takiej potrzebuję najczęściej do regulacji. Klucz został wyposażony w zestaw 5 najpopularniejszych końcówek, 3/4/5 mm hex i Torx T25 / T20. Obudowa jest jednocześnie rękojeścią wyposażoną w gniazdo do którego wkładamy głowicę TorqBit. W jej wnętrzu znajduje się wkładka  wykonana z twardego tworzywa sztucznego i trzy mini magnesy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w środku schować dwie najczęściej używane  końcówki oraz  TorqBit. Rozwiązanie bardzo praktyczne, gdy narzędzia podręczne przewozimy w kieszeni kurtki lub torebce podsiodłowej. Magnesy utrzymują bity na miejscu i w razie potrzeby mamy do nich łatwy dostęp.

klucz dynamometryczny, klucz Topeak Nano Torqbar, klucz dynamometryczny do roweru test, test klucza dynamometrycznego TOPEAK, multitool Topeak opinia

 

topeak nano test

test nano torque

SPECYFIKACJA

KOŃCOWKI IMBUSOWE: 3 / 4 / 5 mm

KOŃCOWKI TORX: T20 / T25

MATERIAŁ NARZĘDZI: Hartowana stal

MATERIAŁ OBUDOWY: Aluminum / Wysokiej jakości tworzywo

DODATKI: Zintegrowana przegródka wewnątrz obudowy na dwie końcówki, Etui na końcówki

ROZMIAR: 12 x 1.6 x 1.6 cm

WAGA: 62 g (Narzędzie z 2 końcówkami)

Zasada działania Torqbar jest identyczna jak w przypadku standardowych kluczy dynamometrycznych. Przy dokręcaniu śruby po osiągnięciu ustalonego limitu momentu obrotowego słyszymy kliknięcie. Należy wtedy przerwać dokręcanie, gdyż dalsze obroty nie spowodują już zwiększenia siły mocowania. Znajdujący się w głowicy ogranicznik zapobiegnie przyłożeniu dodatkowego momentu obrotowego do śrubki. Jeśli chodzi o sam efekt dźwiękowy w postaci „kliknięcia” to jest on bardzo cichy i w jakimś głośnym  otoczeniu ciężko go usłyszeć. Dlatego regulację lepiej przeprowadzić w jakimś mniej hałaśliwym środowisku.

nano topeak klucz test

torque

Nano Torqbar służy wyłącznie do pomiaru momentu obrotowego podczas dokręcania śrub i nie wolno go używać do ich odkręcania. Może to spowodować utratę kalibracji oraz uszkodzenie głowicy.

Nano Torqbar służy wyłącznie do pomiaru momentu obrotowego podczas dokręcania śrub i nie wolno go używać do ich odkręcania. Może to spowodować utratę kalibracji oraz uszkodzenie głowicy. W razie potrzeby możemy wyjąć z gniazda  TorqBit, a w jego miejsce włożyć potrzebną końcówkę imbusową lub Torx i odkręcić śrubę. Ja jednak w takiej sytuacji użyłbym multitoola, gdyż obawiam się że przy zbyt częstej podmianie bitów oraz używania dużej siły przy dokręcaniu, może dojść do uszkodzenia gniazda i utraty precyzji narzędzia. Testowałem dokładność działania Topeak Nano zestawiając go kluczem dynamometryczny firmy Wurth o kalibracji 4 - 20 Nm i wskazania osiągnięcia ustalonej wartości niutonometrów były niemal identyczne. Możemy więc spokojnie zaufać wskazaniom klucza i nie obawiać się czy czegoś nie dokręciliśmy zbyt słabo czy za mocno. Koszt  klucza Topeak Nano TorqBar to 175PLN, ale możemy również wybrać opcję bez obudowy Torqbox za 125PLN. W tej ostatniej wersji zamiast obudowy z gniazdem pod głowicę, do dokręcania musimy użyć klucza imbusowego 5mm.     

jaki klucz dynamometryczny wybrać?, dokładny klucz dynamometryczny do roweru, Klucz Topeak Nano Torqbar opinia, narzędzia rowerowe test

         

torque nano dynamometryczny klucz test

nano torque test

W mojej opinii mini klucz Topeak Nano TorqBar jest wygodnym, funkcjonalnym i dokładnym narzędziem przeznaczonym do montażu komponentów wykonanych z włókna węglowego.

W mojej opinii mini klucz Topeak Nano TorqBar jest wygodnym, funkcjonalnym i dokładnym narzędziem przeznaczonym do montażu komponentów wykonanych z włókna węglowego. Doceniłem również kompaktowe rozmiary tego narzędzia, zwłaszcza w trudno dostępnych  przestrzeniach, gdzie użycie dużych i nieporęcznych kluczy dynamometrycznych było trudne lub nawet niemożliwe. Pomimo tego, że wybierając Nano TorqBar jesteśmy ograniczeni do używania klucza tylko z jedną wartością momentu obrotowego, uważam że jest to dobre rozwiązanie problemu bezpiecznej regulacji roweru w terenie. Chyba lepiej cieszyć się jazdą rowerem, niż zastanawiać się czy aby nie za mocno „potraktowałem” wspornik siodła kluczem imbusowym.

 bikeman max